Föreningar i Lemland

Idrottsföreningar

Lemlands idrottsförening

Ordförande Mathias Sandberg

tel. nr. 04573421683, e-post mellangard@aland.net

Sandviksstigen 11

22610 Lemland

Hemsida: Lemlands IFLemlands IF InnebandyLemlands IF FotbollLemlands IF Friidrott

 

Pensionärsföreningar

Rose-boule

Lennart Elffors

tel. nr. 0405534512, e-post lennart.elffors@outlook.com

Mellanviksgränd 15

22610 Lemland

 

Ungdomsföreningar

Järsö-Nåtö Ungdoms- och hembygdsförening

Ordförande Rune Scott

tel. nr. 01854034, e-post rune.scott@aland.net

Sekreterare Yngve Öst, e-post east@aland.net

 

Lemlands ungdomsförening

Ordförande Kenth Söderström

tel. nr. 04575243971, e-post kentsallservice@aland.net

Hemsida: ungdom.ax                                

 

Jaktföreningar

Lemlands Jaktvårdsförening

Conny Rosenberg

tel. nr. 04570784911, e-post conny@aland.net

Haddnäs

22610 Lemland

Sköter kommunens viltvård, tillhandahåller möjlighet till övningsskytte och älgprov. Ordnar skyttetävlingar och är Landskapsregeringens kontakt i viltfrågor.

 

Lemlands Norra älgjaktslag

Michael Numelin

tel. nr. 0407392722, e-post michael.numelin@crosskey.fi

Norra Norrbyvägen 2

22610 Lemland

Bedriver älgjakt på ett ca 5000 ha område i den norra delen av kommunen.

 

Övriga föreningar

Föreningen Folkhälsan i Lemland r.f.

Ordförande Viveca Mattsson

tel. nr. 0407625859, e-post viveca.mattsson@aland.net

Hemsida: Folkhälsan

 

Föreningen Hem och skola i Lemland

Ordförande Johanna Häggblom

tel. nr. 0405954695, e-post jfsolhem@aland.net

Flakavägen 413

22610 Lemland

Hemsida: Hem och Skola

 

Lemlands Frivilliga Brandkår r.f.

Ordförande Per-Sune Söderlund, e-post lemlandsfbk@aland.net

Kontaktperson: Jonas Karlsson tel. nr. 04573828636

Kontaktperson juniorer: Simon Söderlund tel. nr. 04575534362

 

Lemlands Röda Kors

Ordförande Elin Granholm tel. nr. 04573838467, e-post elin.granholm@lemland.ax

Facebooksida: Lemlands avdelning Röda Korset på Åland

 

Rädda Lumparn r.f.

Carina Aaltonen

tel. nr. 0405645102, e-post info@raddalumparn.ax

Hemsida: Rädda Lumparn

Facebooksida: Rädda Lumparn

 

Skeppargården Pellas r.f.

Folke Engblom

tel. nr. 04573134012, e-post folke.engblom@aland.net

Skepparvägen 30

22610 Lemland

Kontaktperson: Freya Darby tel. nr. 01834420/ 04573134012, e-post freya.darby@gmail.com                 

Hemsida: Skeppargården Pellas

 

Södra Lemlands Marthaförening r.f.

Solkulla, Flaka

22610 Lemland

Catharina Smiderstedt tel. nr. 040074406, e-post catharina.smiderstedt@regeringen.ax

Lemland Åland | Kommunrundan 7, AX-22610 Lemland | tel: +358 (0)18 34 940 | fax: +358 (0)18 349 470 | info@lemland.ax