Föreningar i Lemland

Idrottsföreningar

Lemlands idrottsförening 

ordf. Mathias Sandberg  04573421683   mellangard@aland.net
Sandviksstigen 11, 22610 Lemland
Hemsida: https://www.laget.se/LEMLANDSIF

https://www.laget.se/LIFINNEBANDY

https://www.laget.se/LIF 

https://www.laget.se/LIF_friidrott

Fotboll, friidrott och innebandy

Pensionärsföreningar

Rose-boule

Lennart Elffors  0405534512
Mellanviksgränd 15
22610 Lemland

Ungdomsföreningar

Järsö-Nåtö Ungdoms- och hembygdsförening

ordf. Rune Scott  01854034      rune.scott@aland.net
sekr. Yngve Öst  east@aland.net

Lemlands ungdomsförening
ordf. Kenth Söderström  04575243971   kentsallservice@aland.ne 
Hemsida: http://www.ungdom.ax/medlemsforeningar/lemlands_uf/  http://lemlandsuf.aluf.webbhuset.fi                                                 

Övriga föreningar

Föreningen Folkhälsan i Lemland r.f.

ordf. Viveca Mattsson   0407625859   viveca.mattsson@aland.net
Hemsida: https://www.folkhalsan.fi/foreningar/foreningar-pa-aland/folkhalsan-i-lemland/

Föreningen Hem och skola i Lemland
ordf. Johanna Häggblom   0405954695   jfsolhem@aland.net
Flakavägen 413, 22610 Lemland
Hemsida: https://lemland.hemochskola.fi

Lemlands Frivilliga Brandkår r.f.
ordf. Per-Sune Söderlund  lemlandsfbk@aland.net

kontaktperson: Jonas Karlsson 04573828636, kontaktperson juniorer: Simon Söderlund  04575534362

Lemlands Jaktvårdsförening
Conny Rosenberg   04570784911   conny@aland.net
Haddnäs, 22610 Lemland
Sköter kommunens viltvård, tillhandahåller möjlighet till övningsskytte och älgprov. Ordnar skyttetävlingar och är Landskapsregeringens kontakt i viltfrågor.

Lemlands Norra älgjaktslag
Michael Numelin  0407392722     michael.numelin@crosskey.fi
Norra Norrbyvägen 2, 22610 Lemland
Bedriver älgjakt på ett ca 5000 ha område i den norra delen av kommunen.

Lemlands Röda Kors
ordf. Elin Granholm   04573838467   elin.granholm@lemland.ax
Facebooksida: Lemlands avdelning Röda Korset på Åland

Rädda Lumparn r.f.
Carina Aaltonen 0405645102 info@raddalumparn.ax
Hemsida: http://www.raddalumparn.ax   Facebooksida: Rädda Lumparn

Skeppargården Pellas r.f.
Folke Engblom   04573134012   folke.engblom@aland.net
Skepparvägen 30, 22610 Lemland

kontaktperson Freya Darby   01834420, 04573134012   freya.darby@gmail.com                             

Hemsida: http://www.skeppargardenpellas.ax

Södra Lemlands Marthaförening r.f.
Solkulla, Flaka, 22610 Lemland

kontaktperson: Catharina Smiderstedt   0400 744 06   catharina.smiderstedt@regeringen.ax  

Lemland Åland | Kommunrundan 7, AX-22610 Lemland | tel: +358 (0)18 34 940 | fax: +358 (0)18 349 470 | info@lemland.ax