Föreningar i Lemland

Idrottsföreningar

Lemlands idrottsförening

Hemsida: Lemlands IFLemlands IF InnebandyLemlands IF FotbollLemlands IF Friidrott

 

Pensionärsföreningar

Rose-boule

Lennart Elffors, telefon 0405534512, e-post lennart.elffors@outlook.com

Mellanviksgränd 15, 22610 Lemland

 

Ungdomsföreningar

Järsö-Nåtö Ungdoms- och hembygdsförening

Ordförande Rune Scott, telefon 54034, e-post rune.scott@aland.net

Sekreterare Yngve Öst, e-post east@aland.net

Lemlands ungdomsförening

Ordförande Kenth Söderström, telefon 04575243971, e-post kentsallservice@aland.net

Hemsida: ungdom.ax

 

Jaktföreningar

Lemlands Jaktvårdsförening

Conny Rosenberg, telefon 04570784911, e-post conny@aland.net

Haddnäs, 22610 Lemland

Sköter kommunens viltvård, tillhandahåller möjlighet till övningsskytte och älgprov. Ordnar skyttetävlingar och är Landskapsregeringens kontakt i viltfrågor.

Lemlands Norra älgjaktslag

Michael Numelin, telefon 0407392722, e-post michael.numelin@crosskey.fi

Norra Norrbyvägen 2, 22610 Lemland

Bedriver älgjakt på ett ca 5000 ha område i den norra delen av kommunen.

 

Övriga föreningar

Föreningen Folkhälsan i Lemland r.f.

Ordförande Viveca Mattsson, tel. nr. 0407625859, e-post viveca.mattsson@aland.net

Hemsida: Folkhälsan

Föreningen Hem och skola i Lemland

Ordförande Johanna Häggblom, telefon 0405954695, e-post jfsolhem@aland.net

Flakavägen 413, 22610 Lemland

Hemsida: Hem och Skola

Lemlands Frivilliga Brandkår r.f.

Ordförande Per-Sune Söderlund, e-post lemlandsfbk@aland.net

Kontaktperson: Jonas Karlsson telefon 04573828636

Kontaktperson juniorer: Simon Söderlund telefon 04575534362

Lemlands Röda Kors

Ordförande Elin Granholm telefon 04573838467, e-post elin.granholm@lemland.ax

Facebooksida: Lemlands avdelning Röda Korset på Åland

Rädda Lumparn r.f.

Carina Aaltonen, telefon 0405645102, e-post info@raddalumparn.ax

Hemsida: Rädda Lumparn

Facebooksida: Rädda Lumparn

Skeppargården Pellas r.f.

Folke Engblom, telefon 04573134012, e-post folke.engblom@aland.net

Skepparvägen 30, 22610 Lemland

Kontaktperson: Freya Darby telefon 34420 eller 04573134012, e-post freya.darby@gmail.com     

Hemsida: Skeppargården Pellas

Södra Lemlands Marthaförening r.f.

Solkulla, Flaka, 22610 Lemland

Catharina Smiderstedt telefon 040074406, e-post catharina.smiderstedt@regeringen.ax

Lemland Åland | Kommunrundan 7, AX-22610 Lemland | tel: +358 (0)18 34 940 | fax: +358 (0)18 349 470 | info@lemland.ax